آرشیو خبر
آمار بازدید سایت
  • کل بازدید : 111907
  • بازدید امروز : 8
  • بازدید دیروز : 111
  • آخرین بازدید : دوشنبه 18 فروردين 1399 (00:38) ق.ظ
به گزارش روابط عمومی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری  استان اصفهان:
 اطلاعیه ممانعت از برداشت، حمل و فروش غیر مجاز گیاهان دارویی و خوراکی از عرصه های طبیعی 
 در طبیعت استان اصفهان حدود 2000 گونه گیاهی وجود  دارد . 300 گونه از این گیاهان خواص دارویی داشته و 45 گونه گیاهی برای مصارف دارویی – خوراکی و ادویه ای از سطح جنگل ها و مراتع استان برداشت می شوند.
محصولات برداشت شده از استان در سال بطور متوسط 2100 تن به ارزش 470 میلیارد ریال است. این محصولات شامل انواع صمغ، شیرابه، ریشه ، گل و میوه گیاهان طبیعی از جمله کتیرا، کلوس(برگ کرفس کوهی)،آنغوزه، باریجه, موسیر، کنگر و .... هستندکه بخشی از آنها به خارج کشور صادر می گردد.
طبیعت همواره از دخالت های انسان آسیب دیده است و برداشت این گیاهان باید با دقت و نظارت و در حد مجاز و به روش صحیح انجام شود تا اصل و ریشه گیاهان حفظ گردد. برابر قوانین و مقررات برداشت و حمل محصولات جنگلی و مرتعی باید با مجوز ادارات منابع طبیعی انجام شود و برداشت، حمل و خرید و فروش این محصولات از جمله کنگر، کرفس کوهی، بیلهر، موسیر و..... بدون مدرک و پروانه معتبر از منابع طبیعی تخلف و قاچاق محسوب می گردد. بنابراین به کلیه هم وطنان به ویژه بهره برداران روستایی و عشایری،خریداران و رانندگان و سایر اقشار مرتبط با موضوع توصیه می شود از برداشت و بوته کنی، خرید و فروش و حمل محصولات طبیعی فاقد پروانه برداشت و مجوز حمل خودداری فرمایند و قبل از هرگونه اقدام در این خصوص به منظور کسب اطلاعات به نزدیک ترین واحد منابع طبیعی مراجعه نمایند. در غیر این صورت محصولات اشاره شده (کرفس کوهی یا کلوس- موسیر،کنگر، بیلهر،کتیرا و ...   ) به عنوان محصول قاچاق به نفع دولت ضبط و اعمال قانون خواهد شد.
فهرست مقالات
موردی برای نمایش وجود ندارد
ملاقات عمومی با

ریاست اداره منابع طبیعی و آبخیزداری
شهرستان تیران و کرون

روز دوشنبه هر
هفته
پیوند های مفید 
آیا می دانید که
 براساس قانون : آتش زدن تنه درختان جنگلی 3 تا 12 ماه حبس و پرداخت جریمه نقدی به همراه دارد